• AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  987,78
  % 0,00
 • 22 AYAR BILEZIK
  910,78
  % 0,32
 • YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  1.618,00
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  358385,121
  % -0,66
 • ETHEREUM/TL
  24536
  % -0,69

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği, ekipmanla dolu devasa depolara sahip büyük şirketler tarafından yönetilirken, bireylerin bir havuzun parçası olarak başarılı bir şekilde madencilik yapması hala mümkündür.

Bu aşamada bitcoin’in nasıl çalıştığını ve madenciliğin ne anlama geldiğini anlayacaksınız . Ama teoriden pratiğe geçmemiz gerekiyor. Bitcoin madenciliği donanımını nasıl kurabilir ve dijital para kazanmaya nasıl başlayabilirsiniz? Yapmanız gereken ilk şey, hangi donanımı kullanacağınıza karar vermektir. Bunu seçerken düşünülmesi gereken iki ana şey vardır:

 • Hashrate: Bu, bir önceki bölümde açıklanan hedef hash’i geçmeye çalışırken donanımınızın her saniye yapabileceği hesaplamaların sayısıdır . Hash oranları, megahash, gigahash, terahashes ve exahash/saniye (MH/sn, GH/sn, TH/sn ve EH/sn) cinsinden ölçülür. Hash gücünüz ne kadar yüksekse (mevcut ortalama hash oranına kıyasla), bir işlem bloğunu çözme olasılığınız o kadar yüksek olur. Bitcoin Wiki’nin madencilik donanım karşılaştırma sayfası farklı donanım için hashrates kaba bilgiler için gitmek için iyi bir yerdir.
 • Enerji tüketimi: Donanımınızı seçerken cihazın enerji tüketimine bakmakta fayda var. Bitcoin madencilik teçhizatlarının elektrik için sağlıklı bir iştahı var ve bu da paraya mal oluyor. Tüm paranızı elektriğe harcadığınız paraya değmeyecek madeni paralar için harcamadığınızdan emin olmak istersiniz.

Kullandığınız her bir watt elektrik için kaç hash elde ettiğinizi hesaplamak için hash sayısını donanımın teknik özelliklerinde gösterilen watt sayısına bölün.

Örneğin, 500 GH/sn’lik bir cihazınız varsa ve 400 watt güç alıyorsa, watt başına 1,25 GH/sn elde edersiniz. Bunun nakit olarak ne anlama geldiğini öğrenmek için elektrik faturanızı kontrol edebilir veya çevrimiçi bir elektrik fiyatı hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

Bitcoin madencileri için üç ana donanım kategorisi vardır: GPU’lar, FPGA’lar ve ASIC’ler. Bunları aşağıda derinlemesine inceleyeceğiz.

CPU/GPU bitcoin madenciliği

Bitcoin madenciliği donanımının en az güçlü kategorisi bilgisayarınızın kendisidir. Teorik olarak, bilgisayarınızın CPU’sunu bitcoin madenciliği yapmak için kullanabilirsiniz, ancak pratikte bu, günümüz standartlarına göre o kadar yavaştır ki hiçbir anlamı yoktur.

Masaüstü bilgisayarınıza grafik donanımı ekleyerek bitcoin hash oranınızı artırabilirsiniz. Grafik kartları, grafik işlem birimlerine (GPU’lar) sahiptir. Bunlar, yüksek kaliteli video oyunlarında ihtiyaç duyulan tüm karmaşık çokgenleri hesaplayabilmeleri için ağır matematiksel kaldırma için tasarlanmıştır. Bu onları, işlem bloklarını çözmek için gerekli olan Güvenli Hash Algoritması (SHA) – veya Bitcoin durumunda SHA-256 – hash matematiğinde özellikle iyi yapar.

GPU’larla ilgili güzel şeylerden biri de seçeneklerinizi açık bırakmalarıdır. Daha sonra tartışılan diğer seçeneklerden farklı olarak, bu birimler bitcoin dışındaki kripto para birimleri ile kullanılabilir. Örneğin Litecoin , Scrypt adı verilen Bitcoin’den farklı bir iş kanıtı algoritması kullanır. Bu, CPU’lara ve GPU’lara dost olacak şekilde optimize edilmiştir ve bu da onları farklı para birimleri arasında geçiş yapmak isteyen GPU madencileri için iyi bir seçenek haline getirir. Bununla birlikte, bitcoin madenciliğine benzer şekilde, ASIC’ler artık litecoin madenciliği ortamına hükmediyor .

CPU ve GPU madenciliği bugünlerde artık geçerli değil. Bitcoin’in madencilik zorluğu, ASIC madencilik gücünün piyasaya sürülmesiyle, basit grafik kartlarının rekabet edemeyeceği kadar hızlandı.

FPGA madencileri

Alanda Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA), oluşturulduktan sonra yapılandırılmak üzere tasarlanmış entegre bir devredir. Bu, bir madencilik donanımı üreticisinin çipleri toplu olarak satın almasına ve ardından kendi ekipmanlarına koymadan önce bunları bitcoin madenciliği için özelleştirmesine olanak tanır. Madencilik için özelleştirildikleri için CPU ve GPU’lara göre performans iyileştirmeleri sunarlar. Tek çipli FPGA’ların yaklaşık 750 MH/sn’de çalıştığı görülmüştür, ancak bu yüksek uçta olsa da, üreticiler bir karta birden fazla çip koyabilir.

O zamanlar CPU ve GPU madenciliği üzerinde önemli bir yükseltmeydiler. Ancak günümüzde FPGA’lar düşük performanslarından dolayı bitcoin madenciliğinde artık rekabetçi değiller.

ASIC çipleri

Eylemin olduğu yer burasıdır. Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler (ASIC’ler) tek bir şey yapmak için özel olarak tasarlanmıştır: mümkün olduğunca verimli bir şekilde akıllara durgunluk veren hızlarda bitcoin madenciliği yapın. Bu yongaların özel olarak bu görev için tasarlanması ve daha sonra üretilmesi gerektiğinden, üretimleri pahalı ve zaman alıcıdır – ancak hızları çarpıcıdır. Bu yazının yazıldığı sırada, birimler 7-14 Terahash/saniye (1 Terahash = 1 trilyon hash) arasındaki hızlarda satılıyor. 14 TH/sn noktasından sonra yapılacak daha fazla ilerleme olup olmadığını görmek ilginç olacak.

Satın alma yapmadan önce, gibi çevrimiçi madencilik karlılık hesap makineleri kullanarak, madenci öngörülen karlılığı hesaplamak bu bir . Yatırımınızı geri ödemenin ne kadar süreceğini görmek için ekipman maliyeti, hash oranı, güç tüketimi ve mevcut bitcoin fiyatı gibi parametreleri girebilirsiniz.

Buradaki diğer önemli parametrelerden biri de ağ zorluğudur . Bu metrik, yeni blokları keşfetmenin ne kadar zor olduğunu belirler ve ağın hash hızına göre değişir. ASIC cihazları piyasaya çıktıkça zorluk büyük ölçüde artacaktır, bu nedenle oyuna daha fazla insan katıldıkça yatırım getirinizin nasıl olacağını görmek için hesap makinesinde bu metriği artırmaya değer olabilir.

ASIC madenciniz için madencilik yazılımına da ihtiyacınız olabilir, ancak bazı yeni modeller, bir bitcoin adresi de dahil olmak üzere önceden yapılandırılmış her şeyle birlikte gönderileceğini vaat ediyor, böylece yapmanız gereken tek şey duvara takmak.

Artık hazırsınız. Aferin sana. Ancak, örneğin bir bitcoin madenciliği havuzuna katılarak başka insanlarla çalışmadığınız sürece, bitcoin madenciliğini başarılı bir şekilde yapma şansınız pek olmayacak. Günümüzde, bitcoin madenciliği endüstrisi, bireysel düzeyden ziyade öncelikle havuz düzeyinde faaliyet göstermektedir. Şu anda dünyanın en büyük bitcoin madenciliği havuzlarından bazıları F2Pool , Poolin , Binance Pool ve AntPool’dur .

Kaynak:coindesk.com