• AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  987,78
  % 0,00
 • 22 AYAR BILEZIK
  910,78
  % 0,32
 • YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  1.618,00
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  357154,223
  % -1,10
 • ETHEREUM/TL
  24531
  % -0,86

Kripto Yatırımınızı Üst Düzeye Çıkarmak için 4 Kural

Kripto Yatırımınızı Üst Düzeye Çıkarmak için 4 Kural

Yeni başlayan yatırımcılar için kripto varlıkları satın almak ve elde tutmak popüler bir seçenek olsa da, yatırımınızdan çok daha fazlasını elde etmek için atabileceğiniz başka basit adımlar da var.

Kripto para yatırımı, son beş yılda önemli ölçüde büyüdü ve Amerikalıların %14’ü portföylerinde dijital varlıklar tutuyor , 2016’da rapor edilen %1’den bu artış . Bazı endüstri liderleri, anket katılımcılarının %13’ü önümüzdeki birkaç ay içinde kripto satın alma niyetlerini ifade ettikten sonra, bu rakamın 2021’in sonunda iki katına çıkabileceğini tahmin ediyor.

Piyasaya katılan birçok yeni yatırımcı için, kripto varlıklarınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek, riski azaltmak ve olası getirileri en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. İşte başlamanıza yardımcı olacak beş faydalı ipucu.

1. Çeşitlendirme

Riski azaltmanın ve bazı durumlarda getirileri artırmaya yardımcı olmanın en kolay yollarından biri, bir dizi farklı kripto varlığına yatırım yapmaktır. Bu, ticaret dünyasında çeşitlendirme veya varlık tahsisi olarak bilinir. Bunun arkasındaki fikir, piyasa bir gerileme yaşarsa, yatırımlarınızı ortalama kayıplara yaymaktır.

Örneğin, Bob ve Alice kripto para birimlerine 1.000$ yatırım yapıyor. Bob, 10 farklı kripto para birimine 100 $ yatırım yapmaya karar verirken, Alice tek bir varlığa girmeye karar verir. Alice, piyasa düşüşe geçerse ve yatırım yaptığı proje ağır bir darbe alırsa, ağır kayıplara uğrama riskiyle karşı karşıyadır. Öte yandan Bob, riskini dağıttı ve genel olarak daha az kaybetme şansı daha yüksek (akıllıca yatırım yapıp yapmadığına bağlı olarak). Bu, piyasa yükseldiğinde de işe yarayabilir.

Ortak bir strateji, birçok sektörden biri bir dalgalanma yaşadığında faydalanabilmenizi sağlamak için farklı türde kripto para birimleri seçmektir. Tersine, bir veya daha fazla sektörde düşüş olması durumunda riski de yayar.

İşte farklı kripto para birimi türlerinden birkaç örnek:

 • Değer deposu: bitcoin (BTC, -%0.08) (BTC)
 • Değiştirilemeyen jetonlar veya NFT’ler: CryptoPunks
 • Akıllı sözleşme teknolojisi: ethereum (ETH, %5,53) (ETH)
 • DeFi: uniswap (UNI, %1,56) (UNI)
 • Ödeme paraları: litecoin (LTC, %3.14) (LTC)
 • Gizlilik paraları: monero (XMR, -%0.50) (XMR)

Çeşitlendirme, risk veya kaybı azaltmayı amaçlasa da, yatırım getirinizi azaltma potansiyeline de sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

2. Kopya ticareti

Kopya ticareti, adından da anlaşılacağı gibi, profesyonel bir yatırımcının işlemlerini otomatik olarak kopyaladığınız bir yatırım ticareti türüdür. Gibi Platformlar eToro , Coinmatics ve 3Commas bunu sağlayacak platformların örnekleridir.

Kurulum basittir:

 • Önceki performans, takipçi sayısı ve genel risk puanı (yatırım yapılan varlıklar ne kadar riskli) gibi faktörlere dayalı olarak takip edilecek bir tüccar seçin.
 • Hesabınızı hareketlerine bağlayın.
 • Bir kripto varlığı almayı veya satmayı seçtiklerinde, portföyünüz otomatik olarak aynısını yapar.

Bu, piyasayı kendiniz incelemenize ve izlemenize gerek kalmadan kripto para birimi ticareti yapmanın tamamen eller serbest bir yoludur.

Bir tüccara (veya tüccarlara) karar verdikten sonra, portföyünüzün ne kadarını her bir tüccara tahsis edeceğinizi belirleyebilirsiniz. Tipik olarak, bu, bakiyenizin bir yüzdesi biçimindedir. Dolayısıyla, yatırılacak 1.000$’lık bir bakiyeniz varsa, portföyünüzün %10’unu bir yatırımcının alım satımını kopyalamak için ve %10’unu diğerine tahsis edebilirsiniz. Bu, çeşitlendirmenin başka bir örneğidir ve fonlarınızı dağıtmanıza ve dengeli bir portföy oluşturmanıza yardımcı olur. Yatırımlarınızı tamamladıktan sonra işlemler otomatik olarak gerçekleşmeye başlayacaktır. Tabii ki, tüccarları her zaman değiştirebilir veya iyi gidiyorlarsa daha fazla para ekleyebilirsiniz.

Profesyonel tüccar olmaları, her seferinde doğru yaptıkları anlamına gelmez. Bir tüccarın başarısını veya kripto varlıklarının gelecekteki hareketlerini tahmin edemezsiniz, bu nedenle bir kayıp limiti belirlemek çok önemlidir. Bu, önceden belirlenmiş bir miktarı kaybederseniz veya bir varlığın değeri düşerse kopya alım satımınızı otomatik olarak durduran otomatik bir emirdir.

3. DeFi stake etme

İşlerin biraz daha teknik olmaya başladığı yer burasıdır.

DeFi staking , kripto varlıklarınızı yıllık faiz almak için “merkezi olmayan uygulamalar” olarak bilinen özel, özerk platformlarda kilitlemenin bir yoludur.

DeFi – veya merkezi olmayan finans – kripto para endüstrisinin krediler ve sigorta gibi geleneksel finansal hizmetleri alıp blok zincirine yerleştiren bir sektörüdür. Temel fark, bu hizmetlerin üzerinde çalıştığı merkezi olmayan finansal uygulamaların herhangi bir şirket tarafından kontrol edilmemesi veya sürdürülmemesidir. Bunun yerine, tamamen kendi kullanıcı toplulukları tarafından ve “akıllı sözleşmeler” olarak bilinen bilgisayar programlarını otomatik olarak yürüterek yönetilirler.

Merkezi olmayan uygulamalara ve akıllı sözleşmelere aşina değilseniz bu makalelere göz atın .

DeFi stake etme, yalnızca kripto para birimleri satın almayı ve bunları elde tutmayı planlıyorsanız, yatırılan varlıklarınızdan yıllık getiri elde etmenin harika bir yoludur. İşlem, doğası gereği, bir tasarruf bankası hesabına para yatırmaya benzer, ancak %1’den daha az faiz kazanmak yerine, genellikle %5-25 arasında ve bazı durumlarda daha yüksek bir kazanç elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, tüm kripto para birimlerinin stake edilemeyeceğini belirtmekte fayda var. Desteklenen stake varlıklarının tam listesi burada bulunabilir . DeFi platformlarıyla uğraşırken dikkat edilmesi gereken başka riskler de vardır . Bunlar şunları içerir:

 • DeFi platformları düzenlenmemiştir. Bu, sermayenizi hırsızlık veya dolandırıcılıktan kaybetmeniz durumunda hiçbir tüketici korumasının olmadığı anlamına gelir.
 • Bazı DeFi platformları, herhangi bir hata veya istismar edilebilir kusur olmadığından emin olmak için bilgisayar kodlarını üçüncü bir tarafça denetlememiştir. Bu, platformları saldırılara ve istismarlara karşı savunmasız bırakır. 2021’de şimdiye kadar DeFi uygulamalarından 361 milyon dolar çalındı.

Bir DeFi stake uygulamasında fonlarını kilitlemek isteyen herkesin önceden kendi titiz durum tespitini yapması önerilir.

4. Kripto ticaretinden korunmayı öğrenin

Hedging nedir?

Riskten korunma , piyasadaki olumsuz fiyat hareketleri sırasında ortaya çıkan potansiyel risk ve kayıpları azaltmayı amaçlayan bir yatırım stratejisi türüdür. Piyasanın gitmesini beklediğiniz yönde bir birincil işlem yapmayı ve ardından ters yönde ikinci bir işlem yapmayı içerir. Buradaki fikir, eğer piyasa size karşı çıkarsa, yaptığınız ikinci yedek ticaret kârlı olacak ve ilk ticaretinizin kayıplarını telafi edecek.

Kripto yatırımcılarının işlemlerini hedge etmelerinin popüler bir yolu, vadeli işlem piyasasında uzun veya kısa gitmektir. Bu, iki tarafın belirli bir varlığı önceden belirlenmiş bir fiyat ve tarihte takas etmeyi kabul ettiği yerdir.

 • Uzağa gitmek: Bir varlığın fiyatının artacağını düşündüğünüzde, gelecekte önceden belirlenmiş bir zamanda bugünün fiyatından satın almayı kabul edersiniz.
 • Açığa Çıkmak: Bir varlığın fiyatının düşeceğini düşündüğünüz ve gelecekte önceden belirlenmiş bir zamanda bugünün fiyatından satmayı kabul ettiğiniz yer.

Vadeli alım satım işlemlerinin oldukça riskli olduğunu ve deneyimsiz tüccarlar tarafından denenmemesi gerektiğini bilmek önemlidir. Sınırsız yukarı yönlü potansiyele sahip olsa da (yani ne kadar kazanabileceğinizin bir sınırı yoktur), aynı zamanda sınırsız aşağı yönlü potansiyele sahiptir. Bu, bazı durumlarda, başlangıçta yatırım yaptığınızdan daha fazla bir borsaya borçlu kalabileceğiniz anlamına gelir . Stop-loss emirlerinin , herhangi bir varlık ticareti yaparken riski azaltması tavsiye edilir. Bunlar, piyasa fiyatı önceden belirlenmiş bir seviyeye ulaştığında sizi otomatik olarak ticaretten çıkarır.

Kripto yatırımlarınızı neden hedge edesiniz?

Kripto piyasası oldukça değişken olmasıyla ünlüdür. Bu, kripto para birimlerinin fiyatının belirli bir süre boyunca önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Örneğin Bitcoin, 1 Ocak ile 15 Nisan 2021 arasında %125 yükseldi ve birkaç ay sonra sadece %54 düştü. Düşüşten bu yana, fiyatlar şimdi yaklaşık %59 arttı.

Bu öngörülemezlik, piyasanın her an hangi yöne döneceğini bilmeyi inanılmaz derecede zorlaştırıyor, bu da yatırım yaptığınız kripto varlıklarının her zaman istediğiniz gibi gitmeme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor. Riskten korunma, piyasalar hangi yönde hareket ederse etsin, uğranılan kayıpların o kadar şiddetli olmayacağı konusunda gönül rahatlığı sağlar.

Kripto para birimi alanı sürekli olarak adapte oluyor ve büyüyor, yatırımlarınızı en üst düzeye çıkarmak için bolca fırsat sunuyor. Bu stratejiler, fonlarınızı başarılı bir şekilde esnetmenin ve tolere etmek istediğiniz risk düzeyine bağlı olarak yüksek bir yatırım getirisi için size en büyük potansiyeli sağlamanın sadece birkaç yoludur. Ancak yatırım için altın kuralı hatırlamak da önemlidir: Pozisyonunuzun riskinden endişe ediyorsanız, kapatmak veya boyutunu küçültmek daha güvenli bir seçenektir. Ve unutmayın: Her zaman kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda yatırım yapın ve ticaret yapın.

Kaynak:coindesk.com