• AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  987,78
  % 0,00
 • 22 AYAR BILEZIK
  910,78
  % 0,32
 • YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  1.618,00
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  358747,127
  % -0,46
 • ETHEREUM/TL
  24573
  % -0,28

Blockchain Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Blockchain Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Son günlerde Blockchain terimi, yazılı basında, televizyonda, sosyal medyada kısacası her yerde sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Birçok şekilde anlatılıyor, yazılıyor ve tartışılıyor. Getireceği yenilikler, kullanım alanları ile kehanetlerde bulunuluyor. Peki nedir bu Blockchain ve nasıl çalışır?

Aslında Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Zincirleme modelle inşa edilen, takip edilebilen ancak kırılamayan bir teknolojidir. Şeffaf bir sistemdir. Herkes tarafından kolaylıkla izlenebilir ve geriye dönük herhangi bir işlem rahatlıkla sorgulanabilir. Ancak şeffaf olması işlemlerin tam anlamıyla görünmesi demek değildir, tüm bloklar kriptoludur ve bir bloğun kimler arasında olduğunu kimse göremez. Dağıtık bir sistemdir, uygulamayı kullanan protokole dahil olan herkes anlık veri gönderebilir. Veri bütünlüğü kesinlikle korunmaktadır. Geriye dönük veriler değiştirilemez. Adından da anlaşılacağı üzere zincirleme modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan bu teknoloji hayatımıza pek çok yenilik getirmektedir.

Blockchain’in basitçe çalışma şeklini anlatmak istersek;

 • Karşılıklı iş ilişkisi kurulması (A’dan B’ye Transfer İsteği)

Blockchain teknolojisi iki kurum yada iki kişi arasında bir ilişki başlatılmak istendiği zaman, karşılıklı ilişkileri peer’lar tarafından söz konusu işlem başlatılır.

 • İlişkinin içeriği ile ilgili olarak kriptolanmış bir blok oluşturulması

Bloklar sisteme bir hash fonksiyonu aracılığıyla işlemin detayını kriptolanmış şekilde gönderir. Hash fonksiyonu ile oluşan blok, sistemin bir önceki oluşturduğu bloğun dijital imzasını taşır.

 • Oluşturulan bloğun network’teki tüm bloklara eklenmesi

Oluşturan blok hâli hazırda network’te yer alan tüm bloklara eklenir ve network’teki tüm kullanıcılar tarafından görülebilir ve izlenebilir. Ancak, datanın içeriğini kimse göremez ve anlayamaz. Çünkü; sistemde tüm data kriptolanmış durumdadır.  

 • Oluşturulan blok’un network’teki diğer peer’lar tarafından onaylanması

Oluşturulan bloklar sistemdeki güvenilir diğer ögeler tarafından, gerekli koşulları sağlaması şartıyla onaylanır.

 • Oluşturulan Blok’un Network’e eklenmesi

Onaylanan blok, tüm network’teki bloklara eklenir ve ilgili işlem gerçekleşir.

Hâli hazırda gelişmekte olan ve çok yaygın bir alanda yapılandırılması muhtemel bu teknolojinin ileride getirmesi öngörülen avantajlarına değinecek olursak:

Blockchain Teknolojisinin sağlayacağı en belirgin avantajlarının başında düşük maliyet gelmektedir. Operasyonel sürecin oldukça azalması ile beraber operasyonel maliyetler de ciddi oranda azalacaktır.

İkinci önemli avantaj işlem hızıdır.  Blockchain yapısı gereği, herhangi bir aracıya bağlı olmaksızın  çalıştığından, işlemlerin gerçekleşme hızının ciddi biçimde arttırılmasına imkan sağlamaktadır.

Son olarak Blockchain oldukça güvenlidir. Yapısı gereği, işlemler pek çok noktada kontrol edilmekte ve bu nedenle sistemde sahtekarlık yapma imkanı azalmaktadır. Bununla beraber işlemler kriptolu olmasına rağmen şeffaf ve izlenebilir olmaktadır.

Özetlemek gerekirse, geleceğin teknoloji altyapısı olarak nitelendirilen Blockchain, Nesnelerin İnterneti (IOT) ile akıllı evler, akıllı şehirler, sanal ticaret ve finansal işlemler, kimlik yönetimi, e-devlet işlemleri gibi alanlarda uygulanmış ve uygulanmakta devam etmekte olup yakın bir gelecekte günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak gibi görünüyor.

Kaynak:blog.ngn.com.tr